Żwirek kukurydziany dla kota. Atrakcyjna nowość na kocim rynku

Do niedawna żwirek dla kota był zazwyczaj produkowany z drewna, bentonitu lub silikonu. Jednak obecnie na rynku coraz częściej pojawia się żwirek kukurydziany, który należy do kategorii żwirków zbrylających. Jakie są jego zalety i najważniejsze cechy, które sprawiają, że z dnia na dzień jego popularność rośnie?

Jak powstaje ekologiczny żwirek kukurydziany?

Kukurydza to produkt, który wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Jednak nie każda część ziarna kukurydzy może zostać użyta w takim celu. Odpady, które pozostają, wykorzystuje się obecnie do produkcji włókien roślinnych, które są przekształcane między innymi na koci żwirek. Takie wykorzystanie odpadów z przemysłu spożywczego sprawia, że każde ziarno jest wykorzystywane niemal w całości, co zmniejsza ilość zanieczyszczeń naszego środowiska.

Żwirek kukurydziany powstający z włókien roślinnych jest w całości naturalny i ekologiczny. Do jego produkcji nie używa się żadnych dodatkowych związków chemicznych, dlatego może być swobodnie stosowany również przez osoby, które na ekologię kładą największy nacisk. Jest też w pełni biodegradowalny i nie stwarza żadnego zagrożenia dla naszego środowiska. Może być przy tym usuwany w toalecie, której nie zatyka, a także użytkowany jako składnik kompostu.

Jakie najważniejsze zalety posiada żwirek kukurydziany?

Oprócz niewątpliwych zalet dla samego środowiska, żwirek kukurydziany posiada także wiele zalet dla samego użytkownika. Przede wszystkim należy do kategorii podłoża zbrylającego, co przekłada się na jego wydajność i wysoki poziom utrzymywanej higieny. W kontakcie z wilgocią bardzo szybko ją wiąże, co jest możliwe dzięki wysokiej zawartości skrobi w odpadach roślinnych. Dzięki temu powstają zwarte kulki, które nie przyklejają się do dna kuwety, co ułatwia sprzątanie i sprawia, że jest to podłoże bardzo wydajne.

Dodatkowo, ekologiczne żwirki kukurydziane dla kota cechują się wysoką zdolnością do pochłaniania zapachów. Jest to szczególnie ważne w niewielkich pomieszczeniach i małych mieszkaniach, a także dla osób, które mają bardzo czuły zmysł powonienia. Zapach kociego moczu nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego jego skuteczna neutralizacja jest niezbędna – a taką właśnie zapewniają żwirki kukurydziane. Skuteczną ochronę przeciwko przykrym zapachom zapewnić może dodatkowo zapewnić dodatek jonów srebra, które skutecznie hamują rozwój bakterii i grzybów, odpowiedzialnych za nieatrakcyjną woń.

Kolejna zaleta, na którą na pewno zwrócą uwagę właściciele kotów, to lekka i delikatna struktura żwirku, który nie przyczepia się do łapek czy sierści. Nawet koty długowłose nie roznoszą go po domu, co jeszcze bardziej zwiększa higienę i czystość wokół kuwety.

Polecany także dla małych kociąt

Każdy, kto posiadał kiedyś kociaka, doskonale wie, że maluch ucząc się korzystania z kuwety może także bawić się w niej, gonić drobinki żwirku czy nawet spróbować je zjadać. Jest to zjawisko niepożądane i niebezpieczne, jeśli podkład wykonany jest ze sztucznego lub zatykającego przewód pokarmowy materiału. Takiego niebezpieczeństwa nie niesie ze sobą jednak żwirek kukurydziany, dlatego wielu właścicieli maluchów poleca go jako pierwszy podkład do kuwety.

Pomimo że żwirek kukurydziany jest zbrylający, nie twardnieje pod wpływem wilgoci i nie powoduje zaburzenia ruchów perystaltycznych jelit. Jest w pełni naturalny, wolny od chemikaliów i przebadany, ponieważ powstaje ze składników potrzebnych do produkcji żywności, dzięki czemu jest zupełnie nietoksyczny. Nawet po ewentualnym połknięciu kilku drobinek kociak nie będzie więc miał problemu z zatkanym przewodem pokarmowym ani się nie zatruje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here