Większość rodziców niemowląt ma wątpliwości co do tego, jak prawidłowo karmić swoje dzieci. Eksperci do spraw żywienia przypominają, że niektóre produkty są niezbędne w diecie maluszków, inne zaś nie powinny się w niej znaleźć. Aktualny schemat żywienia niemowląt jest przyjazdy rodzicom i jednocześnie nastawiony na indywidualne potrzeby dziecka.

Schemat żywienia niemowlaków a wpływ na zdrowie dziecka

Od tego, jak, ile i co je dziecko w pierwszym roku życia zależy nie tylko jego obecne, ale również późniejsze zdrowie, kondycja oraz skłonność do takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Nowy schemat rekomendowany przez specjalistów do spraw żywienia jest dość intuicyjny i zamiast nerwowego odmierzania porcji pokarmu, uwzględnia dość indywidualne podejście do potrzeb dziecka. Co więcej, naukowcy stopniowo odchodzą od dwóch schematów karmienia maluchów – pierwszego, dotyczącego dzieci karmionych naturalnie, zaś drugiego, związanego z niemowlakami żywionymi mlekiem zmodyfikowanym (o czym można przeczytać na stronie http://www.osesek.pl/podstawy-zywienia-dziecka/jadlospis-doskonaly/392-schemat-sztucznego-zywienia-niemowlat.html. Co ważne, obecne zasady żywienia zostały ujednolicone i odnoszą się do wszystkich niemowląt.

Co, kiedy, jak i ile, czyli kto o czym decyduje?

Najważniejszą zasadą, którą uwzględnia najnowszy schemat żywienia niemowląt jest to, że rodzic decyduje o tym, CO je dziecko, natomiast maluch decyduje o tym, ILE je. W praktyce oznacza to, że rodzice muszą posiadać wiedzę, dotyczącą tego, jakie produkty spożywcze mogą podawać maluchom w określonym miesiącu życia, a czego nie powinni wprowadzać do ich diety. Dziecko natomiast decyduje o tym, ile rzeczywiście ma ochotę zjeść – bez zmuszania i zabawiania ze strony rodziców, co jest prostą drogą do przekarmienia malucha i rozregulowania jego naturalnych potrzeb żywieniowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że nowy schemat żywienia niemowląt uwzględnia wielkość porcji, jakie należy podawać dzieciom, natomiast warto pamiętać o tym, że są to jedynie dane orientacyjne. W rzeczywistości to w gestii rodzica jest podawanie niemowlakowi wszystkiego, co jest dla niego najzdrowsze.

Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym

Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest karmienie niemowlęcia przez pierwsze pół roku wyłącznie piersią, gdyż w tym czasie nie potrzebuje żadnych dodatkowych produktów, takich jak kaszki, owoce, warzywa czy mięso. Mleko matki w zupełności zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe tak małego dziecka, ponieważ jest bogate we wszystkie składniki, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

Jeszcze do niedawna specjaliści rekomendowali, aby do diety niemowląt karmionych piersią,  w 5. lub 6. miesiącu życia stopniowo wprowadzać posiłki zawierające gluten. Obecnie zalecenia te zmieniły się i do końca 6. miesiąca można karmić dziecko wyłącznie piersią.

Rodzice muszą pamiętać o tym, że mleko matki jest także podstawą żywienia również w drugim półroczu życia malucha, przy czym w tym czasie można zacząć stopniowo wprowadzać do diety dziecka nowe produkty, takie jak kasza manna i płatki owsiane.

W przypadku dzieci, które nie są karmione piersią, należy podawać mleko modyfikowane lub zalecaną przez pediatrę specjalną mieszankę leczniczą. Gdy maluch skończy 4 miesiące, można zacząć rozszerzać jego dietę, stopniowo wprowadzając nowe produkty.

Warzywa i owoce a schemat żywienia niemowląt

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się nad tym, co podać dziecku jako pierwszy nowy posiłek – zupkę, kaszkę czy jednak jabłko? Właściwie każde rozwiązanie jest dobre, przy czym zamiast słodkiego owocu, najlepiej zacząć od podania zupki w formie papki warzywnej, co jest o tyle istotne, że dziecko preferuje słodki smak i jeśli jako pierwsze dostanie jabłko, później trudniej będzie mu zaakceptować warzywa.

Na początek warto ugotować zupkę z 1-2 warzyw (np. marchewki i ziemniaka), a z czasem stopniowo (pod warunkiem, że nie wystąpią żadne problemy zdrowotne – kolki, zaparcia, biegunki czy wysypka) można wprowadzać do diety dziecka kolejne warzywa: pietruszkę, seler, por, brokuły, groszek czy kalafior.

Po upływie 2 tygodni warto dodać do zupki ugotowane chude mięso (np. kurczaka, indyka lub cielęcinę), zaś po około 2-3 tygodniach, do menu malucha można wprowadzić pierwszy posiłek owocowy, np. tarte jabłko z kaszką.

Jajka w menu niemowlaka

Dietę malucha można stopniowo wzbogacać o jajka, które są niezwykle ważnym źródłem żelaza i białka, a także prawdziwą skarbnicą witamin i innych składników mineralnych. Z powodzeniem można je dodawać np. do zupek warzywnych (w całości) i serwować maluszkowi nawet 3-4 razy w tygodniu. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby do posiłku dziecka dodać jedynie żółtko, które jest bardziej wartościowe niż białko. Jajka można podawać także w formie jajecznicy ugotowanej na parze lub jako składnik zupek jarzynowych. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie dla dziecka zdrowego kisielu mlecznego na bazie jajka, które będzie ciekawym i zarazem smacznym urozmaiceniem diety.

Wyjątkiem, który należy wziąć pod uwagę przy wprowadzaniu jajek do menu niemowląt jest alergia pokarmowa. W tym przypadku nie wolno wprowadzać do menu od razu dwóch składników jednocześnie – należy podać w pierwszej kolejności samo żółtko, a dopiero z czasem całe jajko.

Schemat żywienia niemowląt – ryby

Jeżeli dziecko zaczyna jeść zupki z chudym mięsem, zamiast drobiu czy cielęciny raz w tygodniu można podawać kawałki ryby (np. dorsza lub halibuta), co jest szczególnie istotne, ponieważ zawierają wartościowe kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, niezbędne dla właściwego widzenia i prawidłowej pracy mózgu. W przypadku, gdy nie wystąpią żadne objawy niepożądane (wysypka, biegunka czy kolki), ryby można serwować nawet 2 razy tygodniowo.

Bezwzględnie zakazane jest serwowanie posiłków z miecznikiem, rekinem, makrelą królewską lub tuńczykiem, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia.

A co z alergenami?

Jeżeli nie ma stosownego zalecenia pediatry, nie warto opóźniać wprowadzania do diety dziecka produktów, które potencjalnie mogłyby je uczulić. Pierwsze niewielkie ilości produktów mlecznych przeznaczonych dla niemowląt (np. jogurty) można zacząć podawać od około 7. miesiącu życia bobasa, przy czym nie powinny to  być samodzielne posiłki, ale jedynie dopełnienie posiłków na bazie innych produktów spożywczych.

Pierwsze samodzielne danie mleczne – jogurt lub kefir można podać dopiero pod koniec 1. roku życia dziecka.  Na uwagę zasługuje również fakt, że w przypadku niemowląt ze stwierdzoną alergią na obecność białka mleka, nie należy podawać przed ukończeniem 1. roku życia wołowiny i cielęciny, gdyż zawierają podobne białka.

Materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here