Rotawirus stanowi jedną z najczęstszych przyczyn biegunki infekcyjnej u dzieci. Zbagatelizowany może stanowić duże zagrożenie, dlatego warto poznać drogi zakażenia oraz sposoby, które pozwolą się przed nim uchronić.

Chociaż rotawirus dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla najmłodszych. Wynika to z tego, że wywołuje bardzo silne objawy właśnie u niemowląt i małych dzieci do 3 lat. Warto zrobić wszystko, by uchronić malucha od zakażenia, a w razie wystąpienia infekcji – bardzo szybko zareagować.

Rotawirus a drogi zakażenia

Rotawirus to specyficzny rodzaj wirusa, który charakteryzuje się bardzo wysoką zaraźliwością. Żyje długo nie tylko w sprzyjającym środowisku, ale i na powierzchni skóry.

Przenosi się na wiele sposobów, wśród których należy wymienić:

  • drogę pokarmową – do zakażenia dochodzi na skutek spożycia zainfekowanej żywności lub wody;
  • drogę kontaktową – infekcja pojawia się w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi przedmiotami (np. zabawkami, naczyniami, sztućcami, poręczami, klamkami);
  • drogę kropelkową – do infekcji dochodzi w wyniku kontaktu z osobą chorą.

Wirus bardzo szybko przedostaje się z jamy ustnej do jelita cienkiego, zagnieżdżając się w jego komórkach. Namnaża się w błyskawicznym tempie, niszcząc komórki nabłonka jelita i upośledzając ich funkcje. Jako że uszkodzone komórki nie są w stanie regulować procesu wchłaniania i wydzielania płynów oraz jonów, dochodzi do ich nadmiernego wydalania z przewodu pokarmowego. Stąd biorą się biegunki i ostre wymioty.

Warto przy tym podkreślić, że może on zarażać nie tylko w okresie trwania choroby. Infekcja może szerzyć się również w czasie wylęgania (tj. około 2 dni przed pojawieniem się objawów) oraz po ustąpieniu objawów (tj. w ciągu 7-10 dniach po ustaniu choroby). Chociaż w większości przypadków zakażone dzieci przestają wydalać rotawirusy po około 20 dniach, u niektórych maluchów zaraźliwość może utrzymywać się nawet do 7 tygodni.

Jak uchronić dziecko?

Ponieważ do zakażenia wystarczy stosunkowo niewielka ilość, ok. 100 wirusów (dla porównania, 1 g kału zawiera średnio 1011 wirusów typu rota), trudno jest uchronić dziecko przed infekcją. Działania zapobiegawcze utrudnia również fakt, że proces zakażania rozpoczyna się jeszcze w okresie wylęgania, a więc wtedy, gdy u chorych dzieci nie pojawiają się żadne niepokojące objawy.

Niemniej jednak istnieje kilka sposobów pozwalających zmniejszyć ryzyko zakażenia. Są to:

  • szczepienia ochronne – należy jednak pomyśleć o nich zaraz po narodzinach dziecka, ponieważ tylko szczepienie rozpoczęte między 6. a 12. tygodniem życia zapewnia ochronę;
  • prawidłowa higiena – należy dokładnie myć ręce dziecka po kontakcie z innymi dziećmi;
  • unikanie bezpośredniego kontaktu z dziećmi wykazującymi objawy biegunki rotawirusowej – warto przy tym pamiętać, by izolować malucha również przez jakiś czas po ustąpieniu objawów.

Zdaniem specjalistów karmienie piersią jest silnym remedium na rotawirusy – jednak tylko w okresie podawania wyłącznie naturalnego pokarmu. W miarę rozszerzania diety ryzyko infekcji staje się dość wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here