W życiu maluszka przychodzi moment, gdy mleko mamy nie jest już wystarczające. Chociaż w pierwszym roku życia stanowi ono podstawę diety, to nie wcześniej niż w 17., ale i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka należy rozpocząć rozszerzanie jego diety. Jakie produkty wybrać na początek? Sprawdź!

Dlaczego rozszerzanie diety niemowlaka jest ważne?

Wprowadzanie nowych posiłków do diety dziecka jest ważne, gdyż na pewnym etapie życia, wyłączne karmienie piersią nie jest w stanie zapewnić dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto zapasy niektórych pierwiastków, np. żelaza, które dziecko zgromadziło jeszcze w brzuchu mamy wyczerpują się. Maluszek intensywnie rośnie i szybko się rozwija – potrzebuje do tego energii i składników odżywczych.

Co wprowadzać jako pierwsze do diety dziecka?

Produktami, od których rozpoczyna się rozszerzanie diety niemowlaka są warzywa. Dzięki temu kształtujesz u maluszka właściwe nawyki żywieniowe. Pierwsze posiłki powinny mieć gładką, kremową konsystencję. Najlepiej sprawdzą się przeciery czy puree. Około 8. miesiąca życia maluszka możesz podawać przeciery, zupki, obiadki czy deserki  o nieco bardziej zróżnicowanej, nie tak gładkiej, konsystencji. Już od 9. miesiąca życia konsystencja posiłków, które podajesz dziecku  powinna zachęcać je do gryzienia i żucia. W ten sposób maluszek ćwiczy aparat mowy.

Jakie warzywa wybierać?

Wybieraj  te delikatne w smaku. Jako pierwsze możesz wprowadzać marchewki, brokuły, dynię czy ziemniaczki. Zadbaj o to, aby produkty, które serwujesz dziecku pochodziły z wiadomych źródeł i były przebadane pod kątem zanieczyszczeń. Możesz sięgać po posiłki dla niemowląt posiadające wskazanie wiekowe – to gwarancja, że danie jest dostosowane do danego etapu rozwoju maluszka.

Jak wprowadzać pierwsze pokarmy?

Każdy nowy pokarm należy wprowadzać stopniowo patrząc, czy u dziecka nie występuje niepokojąca reakcja. Jeśli nie zauważysz alarmujących symptomów, możesz śmiało wprowadzać ten produkt, a za 1-2 dni kolejny.

Rozszerzając dietę niemowlaka należy kierować się aktualnym schematem żywienia niemowląt i pamiętać o ważnej zasadzie: to rodzic decyduje co i kiedy poda dziecku, a ono czy i ile posiłku zje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here